Myślisz, że sklep internetowy to dobry pomysł? Założysz go szybciej niż myślisz!

Założenie sklepu internetowego to decyzja, którą podejmuje obecnie coraz więcej osób. Wysoka dostępność tego typu usług sprawia, że firmy posiadające sklepy internetowe są w stanie dotrzeć do większej liczby klientów. Założenie takiego sklepu nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z e-biznesem? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku założyć sklep internetowy oraz jakie korzyści płyną z takiego przedsięwzięcia.

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Wynajem i urządzenie lokalu w celu otwarcia sklepu stacjonarnego wiąże się z niemałymi kosztami. Bywa tak, że właśnie kwestie finansowe stanowią przeszkodę dla nowych firm, które nie mogą pozwolić sobie na takie wydatki już na starcie swojej działalności. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie sklepu internetowego.

Ogromną zaletą takiego posunięcia jest między innymi możliwość wykonywania produktów na indywidualne zamówienie klienta. Prowadzenie sprzedaży jedynie w sklepie stacjonarnym sprawia, że dostęp do produktów danej firmy ma znacznie ograniczona liczba odbiorców. W przypadku sklepu internetowego towar może być rozprowadzany na terytorium całej Polski i nie tylko.

Założenie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Założenie sklepu internetowego wydaje się stosunkowo prostym zadaniem. Czy aby na pewno takie jest? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy planującemu rozpoczęcie prowadzenia e-biznesu. Wszystko zaczyna się oczywiście od samego pomysłu na sklep internetowy.

Warto przeanalizować, dla kogo przeznaczone będą oferowane produkty. Do grupy docelowej powinien bowiem zostać dopasowany wygląd strony, jej użyteczność oraz rodzaje wyświetlanych reklam. Dobrym pomysłem będzie również znalezienie sposobu na wyróżnienie się na tle innych marek danej branży.

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem procesu zakładania sklepu internetowego jest wybór platformy sklepowej oraz oprogramowania. Wybór ten zależy przede wszystkim od tego, jakim asortymentem będzie dysponował sklep oraz od potencjału przedsięwzięcia. W przypadku małych firm z niewielkim budżetem startowym dobrym wyborem będzie oprogramowanie pudełkowe w wersji abonamentowej, które jest w stanie zadowolić niezbyt wymagających przedsiębiorców. Takie oprogramowanie polecane jest głównie firmom, które nie potrzebują zaawansowanych rozwiązań oraz indywidualnego podejścia. Możliwość stworzenia w pełni spersonalizowanego sklepu internetowego umożliwia wykorzystanie oprogramowania typu OpenSource, takie jak na przykład WordPress, z którego korzysta niemal 1/3 wszystkich stron internetowych.

Domena i hosting sklepu internetowego

Nazwa domeny sklepu internetowego to coś, na co klient w pierwszej kolejności zwraca uwagę. Dlatego też bardzo dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Przede wszystkim powinna być ściśle związana z nazwą sklepu internetowego.

Dobrze byłoby również, aby domena była łatwa do zapamiętania. Aspektem mającym wpływ na działanie sklepu internetowego jest wybór odpowiedniego hostingu. Wpływa on bowiem między innymi na szybkość wczytywania strony sklepu. Sprawnie działająca strona internetowa umożliwi klientowi szybkie zapoznanie się z ofertą oraz sprawne dokonanie zakupu, dzięki czemu niewątpliwie skorzysta on z tych usług ponownie.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakładaniu sklepu internetowego?

Co jeszcze może mieć wpływ na odniesienie sukcesu na rynku e-commerce? Założenie sklepu internetowego niewątpliwie wiąże się z koniecznością jego promocji. Bez tego takie przedsięwzięcie od razu skazane jest na porażkę.

Prowadzenie kampanii reklamowej powinno być dokładnie przemyślane, dlatego też warto powierzyć to zadanie osobom posiadającym odpowiednie kompetencje. Atrakcyjność sklepu internetowego podniesie również z pewnością prowadzenie bloga z poradami dla klientów.

Przy zakładaniu sklepu internetowego nie można pominąć również kwestii formalnych (konieczne będzie sporządzenie między innymi regulaminu sklepu oraz formularza odstąpienia od umowy).

Prowadzisz profil firmy w mediach społecznościowych? Chcesz, żebyśmy Ci w tym pomogli? Zobacz naszą ofertę i daj nam znać! Dzwoń do Agencji Copywriterskiej Polskie Znaki pod numer 792 213 177 lub ślij pytania pod adres e-mail: biuro@polskieznaki.pl.

Kategorie: Wiedza o reklamie.